Jesteśmy coraz bardziej świadome tego, jak odżywiać się zdrowo, jakich kosmetyków używać, jakie składniki powinny znajdować się w naszych kremach, maseczkach czy odżywkach do włosów.
Rynek kosmetyczny jest przesycony wyszukanymi kosmetykami, których skład często nie wiele nam mówi, a cena pozostawia wiele do życzenia. Są marki i różne produkty pielęgnacyjne, które używam i zapewne używać będę, ale niedawno zainteresowałam się również kosmetykami naturalnymi, które można wykonać samodzielnie.
Wiele kobiet przygotowuje kosmetyki dla siebie i swoich bliskich w zaciszu własnego domu. W Internecie można znaleźć mnóstwo wiadomości na ten temat. W księgarni widziałam pięknie ilustrowane książki z gotowymi i prostymi recepturami na kosmetyki zawierające najwyższej jakości składniki. Nie tylko wyglądają ciekawie, ale jeszcze łagodnie i skutecznie pielęgnują ciało.
Większość zaproponowanych receptur opiera się na ogólnodostępnych składnikach, które można znaleźć w sklepie spożywczym. Masła i oleje można kupić w sklepie z ekologiczną żywnością lub kosmetykami naturalnymi. Ważne, aby wybierać tłuszcze dobrej jakości, nierafinowane i tłoczone na zimno. W razie problemów ze zdobyciem jakiegoś składnika, można zrobić zakupy w internetowych sklepach z półfabrykatami kosmetycznymi. Sklepy te oferują pełen asortyment niezbędnych produktów.
Dlaczego warto samemu wykonywać kosmetyki?
Wiemy dokładnie jakich składników używamy i czy są bezpieczne.
Znając naszą skórę wiemy czego potrzebuje i możemy indywidualnie dobierać poszczególne składniki
W domowej kosmetyce najważniejsza jest higiena. Zanim przystąpimy do pracy, należy wyparzyć miski, sztućce i opakowania na gotowe produkty, zdezynfekować ręce i stół, dzięki temu wykonany kosmetyk dłużej zachowa świeżość.
Jak przechowywać kosmetyki DIY?
Tak samo jak każde inne kosmetyki, w suchym, stosunkowo chłodnym miejscu, bez dostępu światła.
Sprawdzamy organoleptycznie
Obserwujemy nasz kosmetyk – patrzymy na jego strukturę, kolor, zapach. Jeśli coś nas niepokoi usuwamy kosmetyk z pojemniczka.
Konserwowanie
Musimy pamiętać że kosmetyki naturalne, tworzone przez nas w domu nie mają zwykle w swoim składzie żadnych konserwantów, więc oczywistym faktem jest to, że nie będą się trzymać rok, czy też kilka lat tak jak w przypadku kosmetyków rynkowych.
Przeciętna trwałość kosmetyków naturalnych
Około 4 miesiące – szampony do włosów, płyny po goleniu, toniki, nalewki ziołowe, wyciągi olejowe.
Około 3 miesiące – olejki do kąpieli i do ciała
Około 1 – 3 tygodnie – kremy pielęgnacyjne, mleczka oczyszczające, lotiony do ciała
Sposoby konserwowania kosmetyków
Witamina E – jest doskonałym naturalnym konserwantem, który zapewnia stabilność preparatu kosmetycznego chroniąc jego składniki przed zniszczeniem i rozkładem.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – posiada skuteczne i potwierdzone wieloma badaniami naukowymi działanie antyseptyczne. Działa przeciwko wielu mikroorganizmom, poczynając od grzybów, drożdży, pleśni, przez bakterie gram – dodatnie i gram – ujemne po niektóre wirusy i pasożyty.
Dedykowane konserwanty
Możemy znaleźć w sklepach z surowcami kosmetycznymi. Zwykle ich skład opiera się na alkoholu.
Składniki „naturalne”, które nie występują w naturze
Kompozycje zapachowe – mieszaniny syntetycznych substancji o stosunkowo mało zbadanym działaniu fizjologicznym. Obecność syntetyków zapachowych jest najczęstszą przyczyną uczuleń na kosmetyki. O dopuszczeniu do stosowania w kosmetykach decyduje międzynarodowy atest, stwierdzający jedynie brak ewidentnej toksyczności i działania szkodliwego.
Filtry słoneczne – duża grupa substancji syntetycznych o różnej budowie. Mogą wywoływać alergie, a ich działanie przy silnym nasłonecznieniu skóry nie jest do końca zbadane.
Substancje powierzchniowo czynne – są to emulgatory, środki myjące. Są na ogół trudne do uzyskania, a niektóre (saponiny) są toksyczne. W przyrodzie występuje niewiele substancji powierzchniowo czynnych nadających się do stosowania w kosmetykach.
Na co zwracać uwagę przy składzie kosmetyku?
Substancje zapachowe – jeżeli na początku składu są wymienione substancje zapachowe (INCI: Fragrance lub Parfum) to znak, że tego co wartościowe dany produkt zawiera bardzo mało.
Główny składnik – jeżeli główny składnik podany w opisie lub nazwie kosmetyku znajduje się na końcu listy składu oznacza, że zastosowano go w znikomych ilościach i często może to być zbyt mała ilość żeby wpłynęła na naszą skórę.
Aqua – składniki są podawane w ilościach malejących. Dlatego właśnie woda (INCI: Aqua lub Water) jest zwykle pierwsza gdyż w większości kosmetyków stanowi 70 – 80% całej masy.
Masła naturalne
Powstają w wyniku wyciskania z nasion i pestek tłuszczu, który tężeje w temperaturze pokojowej. Mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ dzięki nim mleczka, kremy, balsamy, a nawet mydła nabierają kremowej, gładkiej i gęstej konsystencji. Dzielimy je na rafinowane (oczyszczone) i nierafinowane (nie poddano go procesowi oczyszczania lub nie zastosowano w nim żadnego środka chemicznego/ rozpuszczalnika by zmienić kolor, teksturę, zapach lub pozbyć się wolnych kwasów tłuszczowych).
Masło kakaowe – ma przyjemny zapach i delikatny kolor. W czystej postaci można je stosować na całe ciało – aby nawilżyć skórę, ukoić podrażnienia po opalaniu, nadać skórze piękny kolor. Jest to naturalny kosmetyk hipoalergiczny, nawilżający, wspomagający regenerację naskórka.
Masło mango – intensywnie nawilżające, wygładzające i ujędrniające masło do pielęgnacji skóry i włosów. Zmiękcza spierzchnięte dłonie i stopy, łagodzi skutki poparzeń słonecznych, wspomaga regenerację skóry. Dodaje skórze blasku. Łatwo się wchłania i aplikuje.
Masło shea – natłuszcza i odżywia, dlatego świetnie sprawdza się jako składnik odżywczych, gęstych i bogatych balsamów do ciała. Wykorzystuje się go również w kremach przeciwsłonecznych. Masło shea działa także antybakteryjnie, kojąco, wzmacniająco, przeciwzmarszczkowo.
Glinki
Bogate w minerały glinki są wydobywane w kamieniołomach na całym świecie. Służą do oczyszczania, ujędrniania, odmładzania skóry twarzy i ciała. Zależnie od swoich właściwości mogą służyć zarówno do delikatnego złuszczania skóry, jak i do głębokiego oczyszczania porów.
Glinka biała – oczyszcza, odświeża i rozświetla twarz. Dzięki działaniu dezynfekującemu, rewitalizującemu i remineralizującemu głęboko odżywia i nawilża skórę. Detoksykuje i łagodzi stany zapalne skóry (szczególnie polecana osobom z wrażliwą skórą lub trądzikiem). Eliminuje martwe komórki oraz wspomaga zdrowy wzrost i rozwój nowych komórek.
Glinka Rhassoul jest bogata w magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit, cynk, posiada właściwości myjące i odtłuszczające, zapobiega wysuszaniu się i łuszczeniu skóry, poprawia jej elastyczność i strukturę, działa matująco i odświeżająco. Doskonale pielęgnuje wrażliwą i trądzikową skórę.
Glinka zielona znakomicie oczyszcza, reguluje wydzielanie sebum, a także odżywia skórę. Glinka zielona działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Stosowana w formie maseczki na twarz widocznie łagodzi stan zapalny oraz podrażnienia, przyspiesza bliznowacenie.
Cukry i sole
Są doskonałym dodatkiem do wielu kosmetyków, głównie tych do kąpieli. Najdrobniejsze cząstki sprawdzą się w produktach do twarzy, większe polecane są do peelingów ciała, rąk i stóp.
Woski
Substancje składające się z estrów, kwasów tłuszczowych i alkoholi. Woski, takie jak pszczeli mają stałą konsystencję i nie przepuszczają wilgoci dzięki czemu nie psują się. Używamy ich do utwardzenia balsamów do ust, maści i mydełek, a czasem kremów. Tworzą ochronny filtr na skórze. Rozróżniamy woski: pszczeli, carnauba, candelilla.
Emulgatory
Substancje używane do łączenia wody i olejków w jednolitą i nierozwarstwiającą się emulsję. Wyróżniamy: olivem 1000, wosk emulgujący NF, lecytyna.
Oleje bazowe
Pozyskiwane z nasion, pestek, orzechów, ziaren i owoców zarówno roślin powszechnie występujących, jak i egzotycznych. Zawierają mnóstwo odżywczych witamin, dobrych kwasów tłuszczowych, tokoferoli.
Olej kokosowy – doskonały do stosowania w przypadku egzemy, skóry wrażliwej i suchej. Posiada wysoką zawartość witaminy E. Polecamy do pielęgnacji ciała, włosów, do wyrównywania koloru naskórka.
Olej z pestek moreli nawilża i wygładza naskórek. Polecany jest do wszystkich rodzajów skóry. Stosowany na skórze dojrzałej ogranicza powstawanie zmarszczek. Może być stosowany do skóry wrażliwej, podrażnionej, zapaleniami i suchej.
Olej ze słodkich migdałów dzięki dużej zawartości kwasu oleinowego wykazuje właściwości zmiękczające. Skóra staje się elastyczna i miękka.
Olej migdałowy intensywnie regeneruje, nawilża i odbudowuje skórę. Sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej, atopowej, wrażliwej i podrażnionej. Olej ze słodkich migdałów działa jak naturalny emolient, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry oraz zabezpiecza przed odparowywaniem wody. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
Olejki eteryczne
Dodatek do kosmetyków i doskonały sposób na odprężającą aromaterapię.
Pomarańczowy – tonizuje, ujędrnia, działa antyseptycznie.
Limetkowy – działa rozjaśniająco.
Cytronela – dobry przy infekcjach grzybiczych, przy nadmiernej potliwości, przy chorobach zakaźnych skóry.
Mięta pieprzowa – poprawia mikrokrążenie, działa przeciwzapalnie, ogranicza wydzielanie sebum, ściąga tłustą skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych.
Goździki – dezynfekuje, odświeża, poprawia ogólną kondycję skóry.
Cedr – zwalcza cellulit, obrzęki, zapobiega swędzeniu skóry, dobry dla skóry suchej i na łupież.
Lawenda – do przetłuszczających się włosów, problemów z łupieżem, do cery trądzikowej i tłustej.
Herbaciany – do naturalnego zakonserwowania kosmetyków, we wspomaganiu leczenia infekcji, trądziku, łupieżu, małych skaleczeń i zadraśnięć, zakażeń opryszczką i schorzeń dróg oddechowych.
Cukrowy peeling do ciała
Nasycony aromatami pomarańczy, mandarynki:
60 g cukru
1 łyżka soku z pomarańczy lub mandarynki
15 – 30 ml ulubionego oleju
Wszystkie składniki mieszamy w miseczce. Peelingiem masujemy ciało pod prysznicem, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.
Musująca kula do kąpieli
Idealna do relaksującej kąpieli, lub na własnoręcznie przygotowany prezent dla bliskiej osoby:
80 g sody oczyszczonej
40 g kwasku cytrynowego
30 g skrobi ziemniaczanej
10 g soli morskiej
20 g ulubionego oleju
6 ml olejku różanego
łyżka suszonych płatków róży
woda w spryskiwaczu
W wysokiej misce mieszamy sodę, kwasek, skrobię, sól, płynny lub roztopiony w ciepłej kąpieli wodnej olej oraz olejek różany i suszone płatki róży. Dokładnie mieszamy, po czym spryskujemy wyrobioną masę wodą aż stanie się lekko wilgotna. Z gotowej masy wyrabiamy kule w dłoniach lub przekładamy do gotowych foremek w kształcie kul, lub w innym, dowolnym kształcie. Gotowy produkt odkładamy na minimum 24 godzin.
4 komentarze
Jako nastolatka miałam specjalny zeszyt z przepisami na domowe maseczki z owoców, ziołowe płukanki do włosów. Brwi wzmacniałam olejem chyba rycynowym, a na włosy robiłam maseczkę z żółtka i oliwy 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Olejki i masła do ciała zawsze się sprawdzą 🙂 Naturalne składniki w kosmetykach to podstawa ekopielęgnacji 🙂
Muszę wypróbować przepis na musujące kule do kąpieli. Przepis na peeling też jest ciekawy 🙂
Fajny sposób na spędzenie wolnego czasu. Naturalne kosmetyki chyba są bezpieczne, chyba nawet alergicy mogą z nich korzystać. Może kiedyś też wybiorę się na takie warsztaty. Bo tak właściwie, to nie wiele wiem na ten temat 🙂