Oleje kosmetyczne

by Jolanta Strażyc

Naturalne oleje tłoczone na zimno z pestek, nasion lub orzechów, odpowiednio dobrane, działają zbawiennie na przesuszoną skórę, przywracają jej sprężystość i gładkość. Kosmetolodzy twierdzą, że olejki odpowiednie są dla każdego typu cery, pod warunkiem, że będą one dopasowane do jej rodzaju.

Same oleje nie mają właściwości nawilżających, a – nazwijmy to – seminawilżające. Co to znaczy? Oznacza to, że w pewnym sensie zabezpieczają skórę przed utratą zgromadzonej w niej wilgoci, nie dodają jednak faktora nawilżenia, co robi np. kwas hialuronowy. (DOZ.PL)

Najczęstszym błędem jaki popełnia się podczas stosowania olejków jest kolejność ich nakładania. Mitem jest, żeby olejki nakładać pod krem. Olejki powinno się aplikować na krem, żeby najpierw mogły przeniknąć przez skórę czynniki nawilżające z kosmetyku. A olejek na ich powierzchni stworzy wówczas okluzję, która zapobiegnie odparowywaniu wody. Nakładając preparaty w odwrotnej kolejności, czyli najpierw olejek, stworzymy na skórze barierę przez którą składniki z kremu nie będą w stanie przenikać. (Wiola Kaniewska, kosmetolog)

Przemysł kosmetyczny dysponuje ponad setką różnych olejów roślinnych. Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdej cery i mnogość produktów, może być trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, który olej będzie najlepszy dla naszej skóry…

Wyróżnia się trzy rodzaje olejów do twarzy

oleje schnące (najlżejsze), szybko się wchłaniają, odpowiednie dla cery tłustej i trądzikowej

oleje półschnące (również lekkie), mogą być komedogenne czyli powodować powstawanie zaskórników

oleje nieschnące – ciężkie, odpowiednie dla osób starszych

Cera dojrzała bez skłonności do trądziku i cera sucha potrzebują większej okluzji, czyli zatrzymania wilgoci w naskórku. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się oleje nieschnące i nieprzepuszczalne np.: olej makadamia, z awokado, kokosowy i oliwa z oliwek oraz olej arganowy

Olej arganowy zwany eliksirem młodości ma silne działanie przeciwzmarszczkowe, regenerujące i wygładzające. Z powodzeniem może zastąpić krem na noc. Chroni przed agresywnym działaniem słońca, wiatru i niskich temperatur. Znakomity na różne problemy skórne takie jak trądzik, egzema, poparzenia i pęknięcia. Pobudza komórki do odbudowy, przez co zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień. Wzmacnia włosy i paznokcie. Idealny do kąpieli i masażu.

Olej arganowy otrzymywany jest z nasion drzewa arganowego występującego  w ekologicznie czystym środowisku, w południowo – zachodniej części Maroko. Tłoczony jest na zimno, tradycyjną metodą. Zawiera duże ilości bardzo ważnych dla ludzkiego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych (80%) oraz witaminę E (dwa razy więcej niż oliwa z oliwek). Dobrze się wchłania i jest bardzo wydajny. Minusy: jak dla mnie ma niezbyt przyjemny zapach, który w miarę szybko się ulatnia. Można dodawać go do pachnących balsamów po kąpieli. Nie polecam stosowania codziennie na twarz może zatykać pory i powodować wypryski. Jak dla mnie nie zastąpi całkowicie kremu nawilżającego – moja skóra go potrzebuje, więc stosuję na zmianę. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ilością. Wystarczy dosłownie odrobina. Jest dość drogi, ale wydajny.

Olej ze słodkich migdałów zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B1, B2, B6, D i E. Bardzo dobrze przyswajany przez skórę, wzmacnia jej lipidową barierę ochronną. Znakomicie nawilża, wygładza naskórek i łagodzi podrażnienia. Polecany do pielęgnacji i masażu twarzy. Idealny do pielęgnacji cery naczyniowej. Zapobiega powstawaniu oraz zmniejsza widoczność rozstępów. Szczególnie polecany w okresie ciąży lub w trakcie kuracji wyszczuplających. Polecany również  do codziennej pielęgnacji noworodków i dzieci. Łagodzi pieluszkowe zapalenie skóry, podrażnienia i odparzenia.

Olej ze słodkich migdałów najlepiej stosować na noc, na oczyszczoną i lekko zwilżoną skórę ciała lub twarzy, szyi i dekoltu. Przy cerach tłustych może być stosowany na cerę zwilżoną hydrolatem kwiatowym. Można go również stosować na zwilżone włosy (1 godzinę przed myciem) oraz do zabiegów: masaż twarzy i jako dodatek do przygotowania maseczek z glinek. Świetnie sprawdza się zastosowany pod maskę algową.

Olej ze słodkich migdałów jest popularnym składnikiem lotionów, mleczek i kremów. Jest delikatny i lekki. Nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Otręby migdałowe bywają też stosowane do mycia bardzo wrażliwej skóry.

Migdałowiec zakwita już w połowie lutego. Obfitość kwiatów powoduje, że w krajobrazie uśpionej przyrody widoczny jest z daleka. Przez wieki wierzono w jego tajemną moc. Zachwycał również urodą. Uprawia się go przeważnie dla jadalnych nasion zwanych migdałami.  Powszechnie znane pestki, służące między innymi do produkcji marcepanów, są wyciskane z twardej skorupy i to właśnie z nich, z pierwszego tłocznia na zimno pozyskiwany jest olej kosmetyczny. Rozróżnia się 2 odmiany migdałowca: słodką i gorzką. Olej kosmetyczny pozyskiwany jest z odmiany słodkiej.

Czytałam: 

Olejek do twarzy – jaki jest najlepszy? TOP 5 produktów

Jak wybrać najlepsze oleje do twarzy?

You may also like

7 komentarzy

Anna W. 2025-02-20 - 21:54

Kiedyś kupiłam sobie niewielką buteleczkę olejku arganowego na końcówki włosów i byłam z niego zadowolona 🙂

Reply
Magdalena 2025-02-20 - 22:14

Też uważam, że olej arganowy jest trochę ciężki i dodaję tylko kropelkę do kremu na noc. Za to bardzo dobrze sprawdza się u mnie do pielęgnacji włosów. Do suchych końcówek jest idealny. Pozdrawiam Panią serdecznie.

Reply
Szeliga 2025-02-20 - 23:01

Coś dla mnie, bo za olejami przepadam. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Reply
Krystyna 2025-02-20 - 23:52

Ciekawy produkt, mnóstwo witamin i szereg możliwości. Dziękuję za polecenie – na pewno wypróbuję.

Reply
Marta Stach. 2025-02-21 - 17:58

Chyba jeszcze nie używałam, ale dziękuję za polecenie. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Reply
Marzena 2025-02-21 - 19:56

Widzę, ze masz wiele zainteresowań. Bardzo mi się to podoba. Fajny blog. Jest bardzo różnorodny tematycznie i z postu na post coraz ciekawszy. Świetna robota!

Reply
Oliwka 2025-02-21 - 21:07

Super propozycja. Na pewno warto wypróbować. Pozdrawiam serdecznie

Reply

Leave a Comment