Płaszcz to element garderoby, który liczy sobie kilkaset lat. Początkowo nosiły go osoby z wyższych sfer. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku – w czasach demokratyzacji mody – zainteresowali się nimi sportowcy i to właśnie od tych sportowych okryć wierzchnich pochodzą najsłynniejsze klasyczne płaszcze.
Współczesne płaszcze różnią się znacznie od tych dawniejszych. Przeważnie są delikatniejsze, lżejsze, może nawet przyjemniejsze w noszeniu. Niestety, swoją niską wagę zawdzięczają dużej zawartości sztucznych włókien, nie posiadających takich właściwości jak prawdziwa wełna, która potrafi tak świetnie nas otulić i ogrzać.
Ciepły, wełniany płaszcz zapewnia ochronę przed zimnem i pozwala cieszyć się sukienkami nawet w czasie niewielkich przymrozków.
W naszym klimacie płaszcz to bardzo ważne okrycie. Kosztuje dużo, dlatego powinien służyć nam przez kilka lat. Najlepiej gdy uszyty jest z mocnego materiału, na przykład z wełny, kaszmiru, tweedu czy flauszu. Z mocnego, a jednocześnie lekkiego – ciepły płaszcz na sezon jesienno – zimowy nie musi być gruby i ciężki. Klasyczny, prosty w kroju, w neutralnym kolorze, gładki bez żadnych ozdób przy pomocy dodatków łatwo poddaje się metamorfozom.
Włoskie tkaniny Agnona produkowane są z wysokogatunkowych włókien pochodzenia zwierzęcego. Firma Agnona w swojej ofercie ma ponad pięć tysięcy wzorów tkanin z wełny wielbłądziej, kaszmiru, moheru, a także z najdroższej na świecie wełny vicuña. Markę Agnona założył w 1953 roku Francesco Ilorini. Początkowo dostarczał tekstylia do największych domów mody. Dzisiaj pod zarządem dyrektora artystycznego Simona Hollowaya, Agnona dostarcza ekskluzywne ubrania z dzianiny na własną rękę.
Prosty płaszcz albo płaszcz oversize przewiązany paskiem to również bardzo ciekawa propozycja, która dodatkowo wyszczupli sylwetkę i podkreśli talię.
Jesienno – zimowy płaszcz maxi w klasycznych kolorach idealny dla osób szczupłych i wysokich.
Płaszcz należy dobrać do figury i wzrostu:
przy masywnej budowie ciała zalecany jest jednorzędowy płaszcz z pionowymi cięciami o wąskich klapach o długości za kolano
przy niskim wzroście oraz filigranowej budowie lepiej wybrać dopasowany płaszczyk kończący się przed kolanem
przy dużym biuście niewskazane są duże klapy, które optycznie dodają kilka centymetrów
przy szerokich ramionach polecany jest reglanowy rękaw
przy wysokiej szczupłej sylwetce można sobie pozwolić na każdy rodzaj płaszcza, w tym na płaszcz z paskiem, fikuśne kołnierze, zdobienia, itp.
płaszcz dwurzędowy optycznie wysmukla sylwetkę
panie wysokie i wąskie w biodrach (sylwetka Y, H) bardzo ładnie wyglądają w płaszczach rozkloszowanych.
Zdjęcia: Imax Tree, Filippo Fior, Armando Grillo.
5 komentarzy
Lubię na letnią sukienkę zakładać klasyczny wełniany płaszcz. Moda na łączenie grubych i zwiewnych tkanin bardzo mi odpowiada. Teraz zwiewne sukienki mogę nosić nie tylko w lecie 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Świetny post i piękne inspiracje. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo ładne i eleganckie płaszcze. Czerwone przepiękne ale również te w kratkę przypadły mi do gustu 🙂
Wełniany płaszcz to fajna sprawa, a beżowy lub w karmelowym kolorze jest bardzo uniwersalny i pasuje do wszystkiego.
Piękne czerwone płaszcze. Mam podobnym odcieniu i również lubię go łączyć z czarnym kolorem. Pozdrawiam 🙂