Historia fotografii nie jest zbyt odległa – liczy niespełna 200 lat. W 1826 roku francuski wynalazca Joseph – Nicephore Niepce stworzył na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim obraz o nazwie „La cour du domaine du Gras”. Przedstawiał on widok z okna, a jego wymiary to 16,5 x 21 cm. Nowa technika zainteresowała wielu naukowców i wynalazców i 13 lat później John Frederick Herschel nadał jej nazwę „fotografia” (rysowanie za pomocą światła).
Najwcześniejsza technika zwana dagerotypem pozwalała na wydrukowanie tylko jednego zdjęcia, z którego robiono przedruki za pomocą drzeworytów. Retusz wykonywano często akwarelą lub olejami. Początkowo fotografia postrzegana była jako elitarna sztuka utrwalania świata i oczywiście nie każdy mógł sobie pozwolić na skorzystanie z usług fotografa. Dopiero pod koniec lat 60. XIX wieku, klientela pracowni fotograficznych zaczęła obejmować ludzi ze wszystkich środowisk społeczno – ekonomicznych.
Początkowo skomplikowane i czasochłonne techniki fotograficzne szybko udoskonalono. Dzisiaj, co roku powstają miliony zdjęć, a sztuka zatrzymywania czasu aparatem fotograficznym jest już bliska perfekcji.
Możesz mieć najlepsze oświetlenie i być w najlepszym miejscu, ale jeśli styl ubrania jest niewłaściwy, nie uda Ci się. (Grace Rivera)
Różne oblicza fotografii mody
Fotografia mody łączy w sobie fotografię portretową, produktową i artyzm. Może być sposobem na zaprezentowanie odzieży w celach sprzedażowych lub promocyjnych, ale również tworzeniem interesujących ujęć. W takim wypadku nie chodzi wyłącznie o elementy garderoby, choć to one mają przykuwać uwagę, ale o przekazanie odbiorcy pewnej historii. Ogromną rolę odgrywa sceneria zdjęć oraz osoba pozująca, jej wygląd, mimika, ustawienie. Fotograf musi zadbać o każdy szczegół, który ma wpływ na ostateczny efekt.
Warto pamiętać, że fotografia mody ma wiele obliczy. To studyjne zdjęcia do niewielkiego sklepu internetowego lub zdjęcia pełne pasji na okładkę modowego pisma światowej sławy. Fotograf może zaprezentować odzież lub sprzedać fascynującą historię pełną emocji, zaciekawić, zachęcić do odkrywania kolejnych ujęć.
Oświetlenie do sesji modowej
Zdjęcie to obraz malowany światłem. W istocie rola światła w każdego rodzaju fotografii jest kluczowa. Jeśli posiadasz studio, poeksperymentuj, sprawdź różne ustawienia na dowolnym modelu czy nawet sobie.
W przypadku reklamy odzieży ogromnie ważny jest kolor. Musisz pamiętać, by Twoje zdjęcia oddawały go jak najwierniej, choć oczywiście zawsze trzeba się liczyć z tym, że rozbieżności i tak pojawią się na poziomie ekranu odbiorców.
Zawsze pamiętaj o przygotowaniu się do sesji. Zanim pojawią się modele/modelki wykonaj zdjęcia próbne. Jest to szczególnie ważne w przypadku sesji plenerowych i w obiektach, których jeszcze nie znasz. Pobaw się ustawieniami aparatu, oświetleniem, by ułatwić potem pracę sobie i modelom.
Moc atmosfery podczas sesji
Jeśli zależy Ci na dobrych zdjęciach w branży modowej, musisz nauczyć się tworzyć odpowiedni nastrój. Modele nie powinni być spięci, zestresowani, czy pracować pod presją. Wyłącznie poczucie swobody zapewni Wam owocną współpracę.
Mówi się, że osoby pozujące powinny wyglądać autentycznie. Nie będą wówczas prezentować się sztucznie w danym stroju, lecz wiarygodnie. Jednocześnie zwracaj uwagę, jak układa się produkt. Fotografia modowa wymaga skupiania uwagi zarówno na prezencji modelki/modela, postawy, mimiki, ale również ubrania, fryzury i ewentualnej scenerii. Tutaj każdy szczegół musi być dopracowany i nie ma miejsca na przypadek.
Oceniaj fachowym okiem, jakie zestawienia poszczególnych elementów garderoby będą dobrze wyglądać na zdjęciach, jakie przykują uwagę. Przekaż swoje sugestie klientowi, chyba że masz wolną rękę.
Nieustannie poszukuj natchnienia
Mnóstwo inspiracji znajdziesz na fotoblogach modowych, stronach internetowych i profilach znanych fotografów w mediach społecznościowych. Warto przeglądać je regularnie, a wybrane zdjęcia zapisywać, by móc do nich wrócić w dowolnym momencie.
Bardzo ważne jest rozróżnianie inspiracji od naśladownictwa. Cudze prace mogą pomóc Ci w znalezieniu własnego stylu, lecz nie możesz kopiować pomysłów innych.
Zawsze miej oczy szeroko otwarte, obserwuj mijane na ulicy plakaty, zwracaj uwagę na reklamy w telewizji, sytuacje w tramwaju, czy poczekalni u lekarza. Tylko doświadczenie i mnóstwo pracy mogą sprawić, że wyrobisz sobie markę i pewną charakterystyczną oryginalność.
5 komentarzy
To prawda, istotnym elementem sesji zdjęciowej jest odpowiednie ubranie. W przypadku klasycznych fotografii biznesowych, warto postawić na ponadczasowy i elegancki strój. W innych sytuacjach (np. podczas wakacyjnych urlopów) można sobie poszaleć. Pozdrawiam Panią serdecznie.
Bardzo ciekawy post. Osobiście kocham zdjęcia i już sobie nie wyobrażam życia bez nich. Teraz zwracam uwagę na detale, wcześniej nie i tak się złożyło, że kilka tysięcy starych zdjęć usunęłam z mojego komputera. Właśnie, przez nieodpowiedni strój, czy byle jaką fryzurę … Okropność, gdy sobie tylko przypomnę to aż mi się „niedobrze robi” 🙂
Bardzo ciekawe podpowiedzi. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Pozdrawiam cieplutko 🙂
W dzisiejszych czasach „fotografem” jest prawie każdy. Blogi, Instagram, Fecebook. Każdego dnia miliony zdjęć. Fotografia stała się czymś powszechnym a nawet pospolitym. Coraz trudniej na wspomnianych mediach dopatrzeć się czegoś wartościowego …
Coś dla mnie 🙂 Dziękuję za ten post 🙂