Wojciech Rajmund Strażyc (ok. 1610 – 1650), matematyk, astronom, profesor Uniwersytetu Krakowskiego. Pochodził z Kańczugi, był synem Andrzeja. Strażyc zapisał się na Uniwersytet Krakowski w semestrze zimowym 1628. W roku 1632 został bakałarzem i od semestru letniego 1633 prowadził wykłady. W roku 1634 uzyskał stopień doktora; co najmniej od semestru zimowego 1635 wykładał jako docent extraneus. W roku 1640 opublikował w Wiedniu niewielką rozprawę pt. Quaestio astronomica in Alma Academiz Cracovensi … W pracy tej wystąpił przeciw akceptowanej w środowisku akademickim filozofii przyrody o rodowodzie arystotelesowskim, podkreślając rolę obserwacji astronomicznych i konieczności stosowania ścisłych rozumowań matematycznych przy konstruowaniu teorii opartych na obserwacjach. Negował istnienie sfer niebieskich, uznając zgodnie z poglądami zyskującymi popularność od początku XVII wieku, że planety unoszą się w płynnym ośrodku nieba ‹‹ jak ryby w morzu lub ptaki w powietrzu››. Do rozprawy została dołączona wydrukowana w Krakowie karta, przedstawiająca wyniki przeprowadzonych 5 – 11 IX tego roku teleskopowych obserwacji Saturna, księżyców Jowisza i plam słonecznych.
Od roku 1640 Strażyc był profesorem matematyki w Kolegium Mniejszym Uniwersytetu Krakowskiego (m.in. w półroczu zimowym 1641/2 prowadził wykład z geometrii praktycznej). Według metryki uniwersyteckiej jego wykłady cieszyły się zainteresowaniem studentów. W semestrze letnim 1645 pełnił funkcję dziekana Wydziału Filozoficznego. Dnia 20 III 1646 roku został członkiem Kolegium Większego. Tego roku wydał w Krakowie rozprawę Problema cyclologicum […] ad disputandum propositum, omawiając własności koła jako najdoskonalszej figury geometrycznej. Publikował też prognostyki kalendarzowo – astrologiczne, m.in. Przestrogę z biegów niebieskich na rok pański 1648 przestępny, [b.r.m.w.]. Prawdopodobnie w roku 1648 lub 1649 podjął w Padwie studia medyczne (nie prowadził zajęć na Uniwersytecie Krakowskim w semestrze letnim 1648 oraz od semestru zimowego 1649), które zakończył promocją doktorską 7 V 1650. Według notatek Żegoty Paulego był kanonikiem kolegiaty św. Floriana na Kleparzu pod Krakowem.
Strażyc posiadał księgozbiór, zawierający m.in. dzieła bibliograficzne, częściowo włączony do zbiorów profesora Uniwersytetu Krakowskiego Łukasza Piotrowskiego. W roku 1649(?) ofiarował Bibliotece Nacji Polskiej w Padwie książkę Piotra de Abbano „Conciliator differentiarum pl…losophorum et medicorum” (Venezia 1496). przyjaźnił się z profesorem Szkół Nowodworskich w Krakowie Samuelem Kazimierzem Kuszewiczem. Strażyc zmarł 12 VII 1650 w Boloni.
Wiersze Strażycowi, zamieszczone z panegirykach poświęcili: Hiacynt Sidus w „Symbolum amoris …” (Cracoviae 1632) oraz Szymon Stanisław Makowski w „Trumphus Academiccum in florentissimo A…mae Universitatis Cracoviensis Parnasso aestv.. Scientiarum ardoe defecta ingenia autumnali La…ru coronans …” (Cracoviae 1645).
Wojciech Rajmund Strażyc bywa mylony z Albertem[1] Strażycem, od roku 1648 bakałarzem Uniwersytetu Krakowskiego, następnie profesorem Akademii Bialskiej, autorem panegiryków na cześć Jakuba Górskiego (Cracoviae 1651, 1652) i Aleksandra Radziwiłła (Varsaviae 1654).
Polski Słownik Biograficzny, tom XLIV/2, zeszyt 181
__________________________________________________________________
[1] Obce formy imienia Wojciech to Adalbert, Albert, Albertus.
Zdjęcie: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
4 komentarze
Światły umysł. Taki uczony członek rodu to zapewne wielka duma, gratuluję! Pozdrawiam serdecznie.
Pięknie! W mojej rodzinie nie zachowały się wiadomości na temat tak odległych przodków 🙂
Ciekawa postać 🙂
Ciekawa postać. Na pewno przyjemnie mieć w rodzinie profesora Akademii Krakowskiej. Pozdrawiam serdecznie 🙂