Prostota i umiar

by Jolanta Strażyc

Elegancja, wyczucie stylu i dobry gust wykluczają epatowanie nadmiarem dodatków, tanimi błyskotkami i chwilowymi kaprysami mody. Kobiety uchodzące za ikony stylu dobrze wiedzą, że mniej znaczy lepiej, a klasę podkreśla się jakością stroju i dodatków, a nie ich ilością.

Stylowo, czyli modnie? Jak się ubierać, żeby robić dobre wrażenie?

Moda i styl niestety nie zawsze idą ze sobą w parze. Styl zwykle jest ponadczasowy, moda sezonowa. To, co dziś wydaje się modne i eleganckie, już za dekadę może być postrzegane jako kiczowate, w skrajnych przypadkach nawet wulgarne. Zwykle na ten epitet zasługuje nadmiar biżuterii, szczególnie taniej, mocno błyszczącej i w nienaturalnie dużym rozmiarze.

Czy w takim razie modne ubrania zwykle są pozbawione stylu? Postawienie sprawy w ten sposób byłoby nadużyciem. Warto jednak przyjrzeć się temu, co proponują projektanci mody i zestawić z ponadczasowymi ikonami stylu. Widać wyraźnie, że kobiety, które przeszły do historii jako eleganckie i mające świetne wyczucie stylu (dobrym przykładem jest Coco Chanel), nigdy nie starały się nadmiernie podkreślać swojej urody biżuterią, makijażem lub krzykliwym strojem. Cechą charakterystyczną ich stylizacji jest dyskrecja, co nie znaczy, że pozostają niezauważone. Wręcz odwrotnie – dłużej pamięta się te panie (i ich look), które stawiają na proste, ponadczasowe sukienki i garsonki, subtelnie ozdobione starannie dobranymi dodatkami (apaszki, torebki, paski, buty) i minimalną ilością biżuterii.

Stylowy wygląd zawsze idzie w parze z jakością

Tkaniny syntetyczne (poliester, poliamid) nie powinny trafić do szafy kobiety, która chce uchodzić za stylową. Nawet bawełna nie powinna przeważać w jej garderobie. Natomiast jak najbardziej na miejscu będzie kupowanie ubrań satynowych i jedwabnych. Już sam ich wygląd wskazuje na wysoką jakość, a jeśli dodamy do tego fakt, że satyna i jedwab są bardzo przyjemne w dotyku oraz nie podrażniają skóry, nietrudno będzie zrozumieć, dlaczego w stroju uszytym z luksusowej tkaniny każda kobieta czuje się damą.

Prostota i umiar w komponowaniu garderoby sugerują stawianie na stroje w jednolitych lub pasujących do siebie barwach. Całkowicie wyklucza się z tej układanki ekstrawaganckie wzory i kontrastowe zestawienia. Ich czas panowania na wybiegach jest bardzo krótki.

Jak dobierać biżuterię i dodatki?

Podobnie jak przy kompletowaniu garderoby liczy się jakość, a nie ilość. Lepiej mieć kilka złotych pierścionków lub kolczyków niż kilkadziesiąt z tombaku albo miedzi. Krzykliwe bransolety, grube naszyjniki, ekstrawaganckie kolczyki w żadnym wypadku nie podkreślają dobrego gustu, raczej są jego zaprzeczeniem. Jeden pierścionek w zupełności wystarczy, by zrobić dobre wrażenie. Na szyję może trafić łańcuszek z niedużą zawieszką, a na rękę elegancki zegarek. Taki strój w zupełności wystarczy na co dzień. Podkreśli elegancki charakter stroju, ale nie będzie stał w sprzeczności z wysublimowanym smakiem.

Dodatki do garderoby powinny być utrzymane w jednolitej kolorystyce. Zwykle torebka i buty mają tę samą barwę, czasem także pasek, jeśli jest dobierany osobno. W ich wyglądzie powinna dominować prostota i brak niepotrzebnych, mocno rzucających się w oczy ozdób.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Najlepiej nawet dobrana garderoba i dodatki nie zrobią dobrego wrażenia, jeśli nosząca je pani będzie się czuła przebrana za kogoś, kim nie jest. Styl musi być bowiem zawsze zgodny z osobowością, a ubrania stanowić drugą skórę. Kobiety, o których nawet dziś mówi się, że ubierają się stylowo i z gustem (na przykład była prezydentowa Jolanta Kwaśniewska) nigdy nie wyglądają, jakby poświęcały długie godziny na kompletowanie garderoby. One po prostu zawsze są sobą.

You may also like

5 komentarzy

Magdalena 2024-01-07 - 20:26

Nie wiem jak teraz, ale kilkanaście lat temu, karierę robiły różne szkoły stylu dla kobiet i mężczyzn. Efektem kursu było zdobycie elegancji, zbudowanej właśnie na prostym klasycznym stylu. Wiele artykułów na ten temat można znaleźć w kobiecych czasopismach czy w Internecie. Ale i tak, dla wielu kobiet nie rozumie, że elegancja to właśnie prostota i umiar. Pozdrawiam serdecznie.

Reply
Anna W 2024-01-07 - 23:11

Bazą mojej garderoby jest przede wszystkim klasyka. Ja dla odmiany, cenię sobie powiedzenie „moda przemija styl pozostaje” dlatego w każdej dziedzinie mam zawsze w zanadrzu kilka żelaznych, ponadczasowych klasyków, które nigdy nie wychodzą z mody. Taką bazę ożywiam nowościami i trendami 🙂

Reply
Marzena 2024-01-08 - 16:17

Mnie się wydaje, że najlepiej wygląda prostota i umiar w ubiorze z jakimś ciekawym, rzucającym się w oczy elementem. Może to być czerwona szminka, dobrze dobrana odcieniem do typu urody 🙂

Reply
Szeliga 2024-01-09 - 13:02

To ja też dołączę cytat: „Osoba posiadająca klasę nie rzuca się w oczy, ale pozostaje w pamięci”. Najbardziej podziwiane osoby ubierają się klasycznie. Ale … są to zazwyczaj ubrania z wyższej półki. W sieciówkach bylejakość i tanizna. W sh też coraz trudniej coś znaleźć. Niedawno krawcowa uszyła mi piękną, wełnianą spódnicę ołówkową (materiał 182 zł, uszycie 200). Cena za raczej przyzwoita, a spódnica posłuży mi przez następne kilka lat 🙂

Reply
Krystyna 2024-01-10 - 11:41

Styl ponadczasowy, który przed laty zaproponowała Coco Chanel jest nadal aktualny. To jest dopiero sztuka. Komfort był dla niej jednym z najważniejszych elementów, więc ubrania stały się przede wszystkim wygodne, nie krępujące ruchów. Klasyczne ubrania uszyte z wysokiej jakości tkanin, ponadczasowe, lub przynajmniej nie starzeje się wraz z końcem sezonu. No i przede wszystkim skromna czarna sukienka, którą można nosić kilka lat, odmieniając ją dodatkami: biżuterią, torebką, nakryciem głowy. Rewolucyjne podejście, aktualne również w dzisiejszych czasach, które raczej nigdy nie przeminie. Jak i większość Jej projektów, które wcale się nie zestarzały 🙂

Reply

Leave a Comment