Historia uzdrowiska Nałęczów rozpoczęła się w XIX wieku. Podczas poszukiwań na tych terenach rud żelaza, Antoni hr. Małachowski odkrył, że wiele źródeł w jego posiadłości posiada walory lecznicze. Po przeprowadzeniu serii badań, urządził tu uzdrowisko z łazienkami, opiekę lekarską i aptekę …
Park Zdrojowy, położony w centrum miasta, jest oazą ciszy i spokoju. To miejsce spotkań i spacerów. Tutaj najwyraźniej odczuwa się leczniczy wpływ mikroklimatu, dzięki któremu samoczynnie obniża się ciśnienie krwi oraz zmniejszają się dolegliwości chorób serca. Na terenie parku znajduje się Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, łazienki, domki: angielski, grecki i biskupi, Palmiarnia z wodami mineralnymi oraz rzeźby i pomniki między innymi Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa – dawnych wielbicieli Nałęczowa.
W Uzdrowisku Nałęczów funkcjonuje Zakład Leczniczy Nałęczów S.A., do którego należy 10 różnych obiektów uzdrowiskowych, w tym między innymi takie znane ośrodki jak: Sanatorium Książę Józef, Sanatorium Fortunat, czy Jesienna Rezydencja. Choć w Uzdrowisku Nałęczów leczy się głównie choroby układu krążenia, to pomoc medyczną mogą tu znaleźć również osoby z dysfunkcjami narządu ruchu czy cukrzycą.
Uzdrowisko Nałęczów słynie z krystalicznych wód leczniczych z wapienno – żelaznych źródeł. Wody te są wykorzystywane między innymi w kuracji pitnej. Warto wiedzieć, że to właśnie stąd czerpie się popularne wody mineralne, znane jako „Nałęczowianka” i „Cisowianka”.
Leczniczą działalność Uzdrowiska uzupełnia działalność SPA Nałęczów z zakresu odnowy biologicznej, połączona z masażami oraz zabiegami kosmetycznymi na twarz i ciało … Będąc w Nałęczowie warto odwiedzić znajdujący się w samym sercu Parku Zdrojowego, kompleks wodny Atrium.
Wodny kompleks z basenem Aquatonic o powierzchni 300 m2 oferuje łóżka bąbelkowe, ławeczki perełkowe i jacuzzi. Masaż cząsteczkami powietrza dotlenia ciało, poprawia ukrwienie i rozluźnia mięśnie. Gejzery, dysze masujące i łabędzia szyja zapewniają głęboki masaż ciała, rozluźniają i wzmacniają mięśnie. Do dyspozycji gości są również tory do pływania, sztuczna rzeka oraz sucha i mokra sauna.
W Atrium można skorzystać z kąpieli w basenie białej glinki. To luksusowa i unikalna kąpiel, która zapewnia jedwabistą gładkość skóry i wyjątkowe odczucia. Biała glinka, sprowadzana specjalnie z Grecji, bogata w liczne mikroelementy i sole mineralne, została dodatkowo wzbogacona o cenne składniki źródlanej wody. W czasie kąpieli dochodzi do wymiany jonów między glinką a skórą: wapń i magnez wymieniają się z sodem i jonami amonowymi wytwarzanymi przez skórę zapewniając jej głębokie oczyszczanie i uzupełnianie niedoborów. Temperatura białej glinki (37 – 40 stopni) intensyfikuje działanie detoksykujące, ujędrniające i uelastyczniające skórę oraz stymuluje odnowę komórkową. Przemieszczająca się glinka delikatnie masuje ciało a kojący zapach olejków aromatycznych unoszących się w powietrzu odpręża umysł. Kaolin łagodnie oczyszcza i odżywia skórę, a jednocześnie działa odświeżająco. Likwiduje martwe komórki i stymuluje regenerację tkanek. Dla uzyskania optymalnych rezultatów kąpieli wskazane jest przebywanie w basenie do 20 minut. Biała glinka swoje cudowne właściwości zawdzięcza dużej zawartości krzemianu glinu (ściąga, zabliźnia) oraz mikroelementów: krzem, wapń, magnez, żelazo, potas, sód i soli mineralnych (odżywia, regeneruje). Jest wykorzystywana do pielęgnacji skóry suchej i delikatnej.
W zimie, Nałęczów i okolica nie tracą nic ze swego uroku. Gdy z drzew opadną ostanie liście tępo życia powoli zwalnia, ale cała baza turystyczna (hotele, pensjonaty, agroturystyka, restauracje, galerie, muzea, SPA, baseny z saunami) funkcjonuje tak samo prężnie jak w pełni sezonu.
Od dawna zbocza lessowych wąwozów i same wąwozy zachęcały do wytyczania tras narciarskich. W okolicy zwanej Krainą Lessowych Wąwozów funkcjonują cztery ośrodki narciarskie (Rąblów, Kazimierz Dolny, Parchatka, Celejów). To idealne miejsce na weekendowy relaks oraz na trening i rozgrzewkę przed wyjazdem w góry. Najstarszym i największym ośrodkiem w okolicy jest stok narciarski w Rąblowie (z kilkoma trasami zjazdowymi). Zajmuje rozległy teren na jednym ze wzniesień Płaskowyżu Nałęczowskiego. Przy każdej trasie znajduje się wyciąg talerzykowy. Trasy są stale ratrakowane i w razie potrzeby naśnieżane sztucznym śniegiem. Wieczorem, wszystkie trasy są oświetlone. Przy stoku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, pokoje gościnne i restauracja. Ukształtowanie terenu, śnieżne zimy i piękne krajobrazy są również idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Jeśli warunki pozwalają – ślady do nart biegowych są wytyczne między innymi w okolicach stoków narciarskich.
5 komentarzy
Bardzo ciekawa relacja. Zapisuję na listę marzeń. Pozdrawiam cieplutko 🙂
Kilka lat temu byłam w sanatorium w Iwoniczu Zdrój. Bardzo mi się podobało. Miałam wtedy pooperacyjne problemy z kolanem, nie bardzo mogłam zginać nogę i tam przez odpowiednie ćwiczenia i zabiegi doprowadzili mi kolano do całkiem dobrego stanu 🙂
Piękna wycieczka. Pozdrawiam 🙂
Jakie ładne zdjęcie i jakie fajne atrakcje, aż chce się tam jechać i zwiedzać. Dziękuję za piękną wycieczkę. Pozdrawiam cieplutko 🙂
Bardzo ciekawa propozycja na przyjemne spędzenie weekendu. Kiedyś byłam przejazdem w Nałęczowie. Szkoda, że nie skorzystałam z tych wszystkich atrakcji. Pozdrawiam serdecznie 🙂