Fotografia mody - część druga
20-10-2021, 18:57 559Dowiedz się, jakie są najważniejsze czynniki, które decydują o jakości zdjęć. Gdzie fotograf modowy powinien szukać natchnienia?
Różne oblicza fotografii mody
Fotografia mody łączy w sobie fotografię portretową, produktową i artyzm. Może być sposobem na zaprezentowanie odzieży w celach sprzedażowych lub promocyjnych, ale również tworzeniem interesujących ujęć. W takim wypadku nie chodzi wyłącznie o elementy garderoby, choć to one mają przykuwać uwagę, ale o przekazanie odbiorcy pewnej historii. Ogromną rolę odgrywa sceneria zdjęć oraz osoba pozująca, jej wygląd, mimika, ustawienie. Fotograf musi zadbać o każdy szczegół, który ma wpływ na ostateczny efekt.
Warto pamiętać, że fotografia mody ma wiele obliczy. To studyjne zdjęcia do niewielkiego sklepu internetowego lub zdjęcia pełne pasji na okładkę modowego pisma światowej sławy. Fotograf może zaprezentować odzież lub sprzedać fascynującą historię pełną emocji, zaciekawić, zachęcić do odkrywania kolejnych ujęć.
Oświetlenie do sesji modowej
Mówi się, że zdjęcie to obraz malowany światłem. W istocie rola światła w każdego rodzaju fotografii jest kluczowa. Jeśli posiadasz studio, poeksperymentuj, sprawdź różne ustawienia na dowolnym modelu czy nawet sobie.
W przypadku reklamy odzieży ogromnie ważny jest kolor. Musisz pamiętać, by Twoje zdjęcia oddawały go jak najwierniej, choć oczywiście zawsze trzeba się liczyć z tym, że rozbieżności i tak pojawią się na poziomie ekranu odbiorców.
Zawsze pamiętaj o przygotowaniu się do sesji. Zanim pojawią się modele/modelki wykonaj zdjęcia próbne. Jest to szczególnie ważne w przypadku sesji plenerowych i w obiektach, których jeszcze nie znasz. Pobaw się ustawieniami aparatu, oświetleniem, by ułatwić potem pracę sobie i modelom.
Moc atmosfery podczas sesji
Jeśli zależy Ci na dobrych zdjęciach w branży modowej, musisz nauczyć się tworzyć odpowiedni nastrój. Modele nie powinni być spięci, zestresowani, czy pracować pod presją. Wyłącznie poczucie swobody zapewni Wam owocną współpracę.
Mówi się, że osoby pozujące powinny wyglądać autentycznie. Nie będą wówczas prezentować się sztucznie w danym stroju, lecz wiarygodnie. Jednocześnie zwracaj uwagę, jak układa się produkt. Fotografia modowa wymaga skupiania uwagi zarówno na prezencji modelki/modela, postawy, mimiki, ale również ubrania, fryzury i ewentualnej scenerii. Tutaj każdy szczegół musi być dopracowany i nie ma miejsca na przypadek.
Oceniaj fachowym okiem, jakie zestawienia poszczególnych elementów garderoby będą dobrze wyglądać na zdjęciach, jakie przykują uwagę. Przekaż swoje sugestie klientowi, chyba że masz wolną rękę.
Nieustannie poszukuj natchnienia
Mnóstwo inspiracji znajdziesz na fotoblogach modowych, stronach internetowych i profilach znanych fotografów w mediach społecznościowych. Warto przeglądać je regularnie, a wybrane zdjęcia zapisywać, by móc do nich wrócić w dowolnym momencie.
Bardzo ważne jest rozróżnianie inspiracji od naśladownictwa. Cudze prace mogą pomóc Ci w znalezieniu własnego stylu, lecz nie możesz kopiować pomysłów innych.
Zawsze miej oczy szeroko otwarte, obserwuj mijane na ulicy plakaty, zwracaj uwagę na reklamy w telewizji, sytuacje w tramwaju, czy poczekalni u lekarza. Tylko doświadczenie i mnóstwo pracy mogą sprawić, że wyrobisz sobie markę i pewną charakterystyczną oryginalność.
Fotografia mody już była na blogu TU
Podobne artykuły
Ubierz się w kolor
Ponoć kolory którymi się otaczamy oraz te które świadomie bądź nieświadomie na siebie zakładamy
20.12.20
blog
Sesja biznesowa - jak się przygotować
Jeśli wybierasz się na sesję biznesową, koniecznie przemyśl jej szczegóły. Zadbaj o wybór
01.07.21
blog
Detoks cukrowy
Super metamorfozy za pomocą stroju, fryzury, makijażu mogą odmłodzić o kilka lat. Jednak to
20.10.20
blog