Życie jest bezcennym darem
10-10-2021, 18:30 519Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. To ponad 17 tys. nowych zachorowań w ciągu roku. To ponad 5 tys. zgonów. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Dla kobiet starszych najlepszą metodą, w znacznym stopniu umożliwiającą rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi stanowi mammografia. Jej czułość jest najwyższa. Szacuje się, że dla kobiet po menopauzie wynosi ona 90 - 95 proc. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 - 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25 - 30 proc.
Dla kobiet 45plus American Cancer Society zaleca coroczną mammografię, a po skończeniu 55 lat co dwa lata. Najlepszą metodą diagnostyczną dla młodszych kobiet jest badanie USG. Ich piersi wyglądają inaczej. Mniej w nich tkanki tłuszczowej, za to więcej gruczołów mlecznych i niegroźnych torbieli - mówią naukowcy. Mammograf nie odróżnia ich od nowotworów i dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że zmiana łagodna zostanie uznana za nowotwór. Zasada, że USG jest dla młodszych a mammografia dla starszych kobiet nie zawsze się sprawdza. Często po wykonaniu jednego badania lekarz zaleca drugie, ponieważ każde z tych badań inaczej pokazuje tkankę piersi.
W USA oraz krajach Unii Europejskiej uznano, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zachorowań i poprawy wyników leczenia nowotworów złośliwych są narodowe programy walki z rakiem. Programy te są finansowane ze środków budżetowych państwa, a działania w ramach tych programów oprócz badań, obejmują także zakup nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-leczniczego oraz działania edukacyjne społeczeństwa i kadry medycznej. Celem realizacji programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki i wprowadzenie na terenie całego kraju zasad postępowania diagnostycznego.
Wczesne wykrycie guzka zwiększa szansę na skuteczną terapię. Niestety, tylko co czwarta Polka zgłasza się na badania. Warto zadbać o profilaktykę, ponieważ ewentualne zmiany chorobowe najłatwiej wyleczyć od razu, nie pozwalając im się rozwinąć.
Nie każdy guzek w piersi to rak. Jednak każda tego typu zmiana wymaga kontroli. Wykaz wszystkich miejsc, gdzie można wykonać mammografię i badanie cytologiczne znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia
Podobne artykuły
Życie jest bezcennym darem
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 proc.
01.10.20
blog
Ubierz się w kolor
Ponoć kolory którymi się otaczamy oraz te które świadomie bądź nieświadomie na siebie zakładamy
20.12.20
blog
Cztery kroki do idealnego wizerunku profesjonalistki
Według badań CBOS zdecydowana większość Polaków jest zdania, że dobra prezencja człowieka sprzyja
30.11.20
blog