Kolory uzupełniające

by Jolanta Strażyc

Ponoć kolory którymi się otaczamy oraz te, które świadomie bądź nieświadomie na siebie zakładamy mają na nas wpływ. Działają na spostrzegawczość, otwartość umysłu oraz dobre samopoczucie, inspirują do dokonywania zmian, ale też przygaszają, albo wprowadzają w zły nastrój. Często wybór koloru wydaje nam się bardziej skomplikowany niż znalezienie idealnego fasonu. Tymczasem, prawidłowo dobrany kolor podkreśla to, co już samo w sobie jest dobre i jest tak samo ważnym elementem budowania własnego stylu jak dobrze dobrany rozmiar i fason.

Kolor czerwony

Kolor czerwony w niektórych językach oznacza dosłownie „piękny” lub „kolorowy”. Jest to kolor żywy i intensywny dlatego zawsze wywołuje duży efekt i przyciąga uwagę. Doskonały dla pań które lubią się wyróżniać. Valentino mawiał, że w żadnym innym kolorze kobieta nie będzie wyglądała równie pięknie i kobieco. Z miłości do czerwieni stworzył własny odcień nazwany Valentino Rosso. Każda kobieta może wyglądać dobrze w czerwieni. Musi tylko znaleźć odcień pasujący do swojego typu urody:

Dla Wiosny polecane są ciepłe odcienie czerwieni koralowej i pomidorowej.

Lato to chłodny typ urody i dlatego dobrze wygląda w chłodnych odcieniach czerwonego wina i wiśni.

Jesień świetnie prezentuje się w odcieniach rdzy i cegły.

Zima, pięknie wygląda w krwistej czerwieni, bordo i purpurze.

Nie zawsze czujemy się dobrze w czerwonych ubraniach. Czasem wystarczą nam czerwone dodatki. One też robią wrażenie, ożywiają, dodają energii i zmieniają zwykłe ubranie w tak zwaną stylizację.

Kolor zielony

Szczególnie jasne odcienie nie zajmują zbyt wiele miejsca w naszych szafach. Co innego khaki, oliwka czy butelkowa zieleń. Te odcienie są bardziej popularne.

Greenery to świeży, żywy, żółto-zielony odcień, który przywołuje pierwszy dzień wiosny i symbolizuje nowe początki. Greenery jest kolorem uniwersalnym. Świetnie odnajduje się solo ale też równe dobrze łączy się z innymi kolorami, szczególnie z barwami natury i ziemi, pastelami i kolorami metalicznymi. Idealny do zielono – liściastych bukietów ślubnych, ponieważ pięknie komponuje się z bielą i kolorem kremowym.

Kolor szmaragdowy – kolor szlachetnych kamieni dodaje elegancji każdej stylizacji. Idealny odcień kreacji wieczorowych i dziennych, świetnie komponuje się z czernią i bielą, fioletem ametystu lub czerwienią rubinową, ale też z pomarańczowym, z błękitem i szarościami, z beżami i brązem. Pasuje wszystkim typom kolorystycznym, tak więc każda z nas może sobie pozwolić na ubranie w tym kolorze.

Kolor szmaragdowy już sam w sobie wygląda szykownie i nie potrzebuje wielu dodatków. Wystarczy delikatna biżuteria, klasyczne czółenka i prosta w formie torebka.

Kolor szmaragdowy dobrze współgra z kolorami na kosmetycznej palecie. Podkreśla kolor oczu zielonych i piwnych, dodaje głębi oczom brązowym, jest kompatybilny z oczami niebieskimi. Świetnie uzupełnia odcienie różu, brzoskwini, fioletu i czerwieni.

Kolor fioletowy

Oberżyna, bakłażan, wrzos, śliwka, jagody – różne odcienie, które zawsze robią mocne wrażenie. Fiolet to kolor odważny ale nieco zapomniany. Bardzo rzadko występuje na wybiegach. Bardziej przyjmuje się w dziedzinach designu i wystroju wnętrz. A szkoda, ponieważ jego ciemniejsze odcienie są jednym z najciekawszych i najbardziej eleganckich kolorów. Kolor fioletowy powstaje z połączenia pobudzającej czerwieni i chłodnego niebieskiego. W dawnych czasach stanowił atrybut władzy. Było to spowodowane wysokimi kosztami produkcji fioletowego barwnika. Dlatego na barwienie szat na kolor fioletowy stać było tylko najbogatszych i utytułowanych. Aby podkreślić swoją godność i zamożność łączono fiolet z purpurą.

Kolor fioletowy można nosić w wersji dziennej i wieczorowej. Doskonale prezentuje się w wersji total look oraz w połączeniu z innymi kolorami. Ładnie komponuje się z pastelowym różem, z fuksją, z kolorem liliowym, wiosenną zielenią, ciemnym pomarańczem, karmelem, beżem, musztardą, czekoladą, czerwienią, szarościami i czernią. Fiolet i jego odcienie przyciąga uwagę. Uważany często za kolor trudny i mało twarzowy, jest bardzo intrygujący i warto się z nim zmierzyć. Każda kobieta może wyglądać dobrze w fiolecie. Musi tylko znaleźć odcień pasujący do swojego typu urody.

Panie o „zimnym typie urody” o jasnej karnacji (lato, zima) powinny unikać pastelowych i mdłych odcieni. Dla nich jest fiolet śliwkowy. Jeśli masz skórę w ciepłym, brzoskwiniowym odcieniu postaw na fiolet jagodowy.

Kolor fioletowy jest kolorem całorocznym. Wyrafinowane i szlachetne odcienie ciemne i śliwka bardzo dobrze wyglądają w zestawach jesienno – zimowych i wieczorowych. Jasne i chłodne odcienie takie jak jak lila czy lawenda sprawdzą się wiosną i latem.

Kolor błękitny

Kolor błękitny kojarzy się z kolorem czystego nieba w słoneczny dzień, z morzem i letnim wypoczynkiem. Zawsze miał wiele znaczeń, które często się zmieniały. Symbolizował wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość ale też niebieskie błyskawice, błękitny dym, które budziły strach.

Błękit (i wszystkie odcienie niebieskiego) to wyjątkowy kolor. Świetnie wpływa na naszą psychikę – uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Po błękit sięgamy nie tylko w lecie. Pasuje na wieczór oraz do codziennych stylizacji. Bardzo dobrze wygląda z dżinsami oraz na butach i torebkach. Kolor ten świetnie komponuje się z większością popularnych odcieni takich jak brąz, beż, granat, szary i dodatkowo bardzo je ożywia. Pasuje do większości typów urody. To chłodny kolor i najlepiej wyglądają w nim osoby o chłodnym typie urody (lato, zima).

Jeden z piękniejszych odcieni błękitu posiada turkus. Kamień ten przybiera również odcień zieleni. Kojarzy się z podróżami, a w wielu kulturach uważany jest za kolor ochronny. Biżuteria z turkusów ma także charakter talizmanu. Pięknie wygląda w słońcu na tle zdrowo opalonej skóry.

Kolor żółty

Żółty, jak żaden inny kolor, kojarzy się z wiosną i tym samym wpływa skutecznie na poprawę nastroju. Żółty uznawany jest za kolor trudny do noszenia. Nie do każdej cery pasuje i nie wiele osób może go nosić blisko twarzy. Mnie najbardziej podoba się w otoczeniu innych kolorów. Lubię żółte spódnice, żółte wzory na neutralnym tle czy żółte dodatki, które świetnie rozświetlają przygaszone kolory. Jednak ostatnio skusiłam się na żółtą sukienkę, która ma bardzo ładny, trochę przygaszony odcień. Łączę ją z czarnymi dodatkami, ale równie dobrze komponuje się z innymi kolorami – z bordowym, białym, z malinową czerwienią, ciemną zielenią, z pomarańczowym, fioletowym, niebieskim, czekoladowym brązem czy kolorem beżowym.

Żółty pozwala wyróżnić się z tłumu. Ubrana w żółtą sukienkę, spódnicę czy bluzkę na pewno nie przejdziesz nie zauważona. Jeśli jednak uważasz, że mocne kolory są zbyt odważne, zacznij od kolorowych dodatków.

W żółtym kolorze zbliżonym do cytryny lepiej wygląda opalona skóra. Osoby o bladej cerze powinny nosić odcienie przygaszone – na przykład odcień musztardy.

Fuksja

Ostry róż, tak zwany „hot pink”, nie jest kolorem łatwym do noszenia i nie wiele osób może nosić go przy twarzy. U rudowłosych sprawi, że skóra i zęby będą wydawać się żółte, a u blondynek z jasną karnacją uwydatni naczynka i rumieńce, nawet jeśli na co dzień się nie pojawiają. To zdecydowanie zimny kolor i dlatego najlepiej wygląda w niej zimowy typ kolorystyczny.

Fuksja wymaga dodatków, które wydobędą z niej szlachetność. Bardzo dobrze łączy się z kolorami, które ją trochę wyciszają: z bielą, beżem, jasnymi odcieniami szarości, srebrem i czernią, ale też z fioletem, czerwienią i burgundem. Aby fuksja nie wyglądała tandetnie należy wybierać ubrania uszyte ze szlachetnych tkanin, o prostych fasonach. Fuksja lubi też szlachetne dodatki.

Swetry czy bluzki oversize lepiej się sprawdzą od przykrótkich czy obcisłych sukienek. Aby nie wyglądać zbyt słodko można zamienić szpilki na buty w męskim stylu lub adidasy.

Total – look w kolorze ostrego różu na pewno przyciągnie wzrok. Jeśli jednak nie lubisz zwracać na siebie uwagi kolorowymi ubraniami, możesz wybrać jedną część garderoby w tym mocnym odcieniu (spódnicę, spodnie, buty, torebkę), a reszta garderoby niech będzie bardziej stonowana. Fuksję można nosić samą, na przykład na długich wieczorowych sukniach, albo na przekór – z purpurą. Z fuksją świetnie łączą się beże, szarości i pastele.

Kobalt

Kolor kobaltowy sprawdza się zarówno w stylizacjach letnich jak i zimowych. Jak każdy mocny odcień, nie jest łatwy w komponowaniu stylizacji. Bardzo dobrze łączy się z innymi kolorami, ale lubi dominować i nie lubi zbyt wielu dodatków w intensywnych kolorach. Ładnie wygląda w połączeniu z dodatkami w kolorze malinowym, łososiowym różem, koralową czerwienią, słoneczną, bursztynową i cytrynową żółcią, soczystym pomarańczowym, ciemną zielenią, albo ze stonowanymi kolorami na przykład z białym, jasnym beżowym, ze złotem i miedzią oraz czarnym – pod warunkiem, że będziemy uważać na ten kolor, ponieważ nadmiar czarnych dodatków może za bardzo obciążyć stylizację.

Kobalt dzięki swojej uniwersalności często nazywany jest „nową czernią”. Z powodzeniem może zastąpić „małą czarną”. Kolor ten pasuje do karnacji większości Polek. Tonuje zaczerwienienia cery, przez co twarz zyskuje zdrowy koloryt. Należy jednak do zimnych odcieni w analizie kolorystycznej. Najlepiej zatem wyglądają w nim panie o „zimnym” typie urody (lato, zima).

Inspiracja: @styleatacertainage

You may also like

5 komentarzy

Magdalena 2021-01-10 - 21:54

Noszenie odpowiednich kolorów sprawia, że stajemy się atrakcyjne. Warto wiedzieć jaka kolorystyka jest dla nas właściwa. Pozdrawiam cieplutko 🙂

Reply
Karolina 2021-01-10 - 22:05

To prawda. Noszenie ubrań i dodatków w odpowiednich kolorach sprawia, że stajemy się bardziej pewne siebie. Nabieramy energii z kolorów nam przypisanych. Dlatego warto wiedzieć, jaka kolorystyka jest dla nas właściwa 🙂

Reply
Anna W. 2021-01-10 - 22:14

Lubię kolory, ale na co dzień raczej zakładam ubrania w stonowanych barwach. Tak jak większość ludzi 🙂 🙂 🙂 Mało koloru jest na polskich ulicach 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Reply
Marzena 2021-01-10 - 22:59

Chociaż niebieski i może zielony mogłabym wykorzystać na co dzień do pracy, a także na bardziej uroczyste wyjście, w żółtym i różowym czułabym się fatalnie. Co do czerwonego i fioletowego to i owszem, ale … na innych osobach. Może nie mam odwagi 🙂

Reply
Krystyna 2021-01-11 - 20:47

Bardzo ciekawy post. Lubię otaczać się kolorami w mieszkaniu, lubię też kolorowe ubrania. Najbardziej lubię zieleń butelkową i szmaragdową, błękit i wszystkie inne odcienie niebieskiego. Czarny a najbardziej szarości bardzo mnie przygnębiają i w ogóle źle się w nich czuję 🙂

Reply

Leave a Comment