Glasgow – największe atrakcje, część 2

by Jolanta Strażyc

Ponad 68-hektarowy Park Bellahoston, został otwarty w 1896 roku. W parku znajduje się kilka ciekawych obiektów, między innymi: Palace of Art Sports for Excellence Centre, Dom Miłośników Sztuki zaprojektowany przez Charlesa Rennie Mackintosha, Bellahouston Sports Centre, Glasgow Ski Centre, który posiada sztuczny stok narciarski, kręgielnia, boiska do hokeja, ścieżki rowerowe i place zabaw dla dzieci.

Na zdjęciu: Pałac Sztuki – secesyjny budynek otoczony pięknym ogrodem z kolekcją wrzosów i krzewów mieszanych. W parku Bellahouston można również obejrzeć kolekcje paproci, żonkili, bylin zielonych i krzewów oraz chryzantemy, dalie i dziesiątki gatunków roślin jednorocznych – wyhodowanych w znajdujących się w Bellahouston szklarniach i przesadzanych w połowie marca do gruntu. Klimat jest tu troszkę cieplejszy niż w Polsce, więc już wczesną wiosną można  pospacerować po barwnie kwitnących ogrodach.

Walled Garden – otoczony murem ogród kwiatowy, jest częścią parku Bellahouston. Na jego rozległym terenie można zobaczyć kilka ogrodów, w których znajdują się kolekcje przeróżnych roślin.

Bellahoston Park, był często wykorzystywany jako miejsce ważnych wydarzeń publicznych, między innymi podczas wizyty Jana Pawła II w 1982 roku. W 2018 roku, na terenie parku wybudowano Hospicjum Księcia i Księżnej Walii.

Pałac Ludowy i Ogród Zimowy (People’s Palace and Winter Garden). W pałacu znajduje się Muzeum Historii Społecznej Glasgow – historia miasta i ludzi od roku 1750 do chwili obecnej, z kolekcją przedmiotów zabytkowych oraz codziennego użytku, fotografii, grafiki i filmu.

Wiktoriańska szklarnia z tropikalnymi roślinami, jest częścią Pałacu Ludowego. Przed Pałacem Ludowym znajduje się Fontanna Doulton.

Ponad 34 – hektarowy Kelvingrove Park, ze słynną Galerią Sztuki i Muzeum Kelvingrove (Kelvingrove Art Galery and Museum), malowniczo położony nad rzeką Kelvin, utworzono w 1852 roku, według projektu Sir Josepha Patxona. Z parku rozciągają się piękne widoki na miasto – między innymi na wieżę Uniwersytetu (Glasgow University). W parku można obejrzeć kilka pomników, między innymi fizyka lorda Kelvina, pisarza Thomasa Carlyle’a, feldmarszałka lorda Robertsa, chemika Josepha Listera oraz pomnik żołnierzy piechoty górskiej, którzy polegli w wojnie południowoafrykańskiej (1899 -1900).

Najważniejszym zabytkiem Parku Kelvingrove jest Fontanna  Memorial Stewart – wybudowana według projektu Jamesa Sellarsa w 1872 roku, dla uczczenia pamięci   Lorda Provosta Roberta Stewarta (1851-1854) i jego osiągnięć związanych z dostarczaniem miastu świeżej wody z Loch Katrine.

Kościół p.w. świętego Szymona, wzniesiono w 1858 roku. W czasie II wojny światowej, zaczęli do niego uczęszczać, stacjonujący w pobliskich koszarach, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był polskim kościołem. Po zakończeniu II wojny światowej, kościół pozostał centrum duchowym polskiej społeczności w Glasgow. W każdą niedzielę była tam odprawiana msza święta w języku polskim.

W nocy z 27 na 28 lipca 2011 roku, kościół został podpalony przez 24-letniego mężczyznę. Nie podano jego narodowości i motywów działania. Budynek spłonął niemal doszczętnie. Zawalił się dach. Pozostały tylko mury. Na szczęście, nikt nie odniósł obrażeń.

Wojenny związek kościoła św. Szymona z Polską, upamiętniono tablicą na fasadzie budynku. Na zdjęciach, stan kościoła i tablicy pamiątkowej przed pożarem.

Ogród Botaniczny. Szklarnia z końca XIX wieku, zwana od nazwiska projektanta Kibble Palace.

Kibble Palace jest jedną z kilku szklarni znajdujących się na terenie Ogrodu Botanicznego w Glasgow. Szkielet konstrukcji wykonany jest z żelaza i stanowi podstawę szklarni o powierzchni 2137 m2. Można tu obejrzeć rośliny tropikalne, głównie australijskie drzewa paprociowe. Niektóre z nich mają ponad 120 lat.

Elder Park nie jest atrakcją turystyczną, ale ma ciekawą historię związaną z Isabellą Elder, filantropką, która szczególnie interesowała się edukacją kobiet. Pani Isabella urodziła się 15 marca 1828 roku w Glasgow. Była córką prawnika Aleksandra Ure i Mary z domu Ross. Jej wykształcenie nie jest znane. Jej starszy brat John Francis Ure, prawdopodobnie był inżynierem związanym z przemysłem morskim…

W 1857 roku, Isabella Ure wyszła za mąż za Johna Eldera (1824 – 1869) – znanego i niezwykle uzdolnionego szkockiego inżyniera, zajmującego się budową silników parowych. Inżynier Elder zmarł w wieku 45 lat. Zostawił firmę – jedną z wiodących na świecie – produkującą statki parowe. Pani Isabella jako jedyna właścicielka zarządzała firmą przez dziewięć miesięcy. W połowie 1870 roku, kierownictwo objął jej brat – John Francis Ure.

Isabella Elder nie miała dzieci. Nie wyszła ponownie za mąż. Jako bogata wdowa, przez dłuższy czas podróżowała po Europie oraz zajęła się działalnością dobroczynną. W czasie pobytu w Glasgow mieszkała w pobliżu Kelvingrove Park (Claremont Terrace 6) i Uniwersytetu – którym żywo się interesowała i wspierała finansowo. W 1883 sfinansowała założenie Queen Margaret College – pierwszej uczelni w Szkocji umożliwiającej kobietom zdobycie wyższego wykształcenia, kursy medyczne dla kobiet oraz kupiła 15 hektarów ziemi w dzielnicy Govan – w pobliżu stoczni Elder Fairfield i założyła Elder Park (nazwany na cześć jej męża i teścia). W 1885 roku założyła Szkołę Gospodarstwa Domowego, w której młode kobiety uczyły się prowadzenia domu przy ograniczonym budżecie. W 1901 roku sfinansowała budowę biblioteki w Elder Park oraz budowę pomnika upamiętniającego jej męża – Johna Eldera. W 1903 roku zapewniła fundusze na budowę Elder Cottage Hospital i kontynuowała finansowanie tego przedsięwzięcia aż do swojej śmierci.

Isabella Elder zmarła 18 listopada 1905 roku. Jej akt zgonu podpisała dr Marion Golchrist – pierwsza kobieta, która ukończyła medycynę w Glasgow.

W 1906 roku, w Elder Park odsłonięto pomnik Isabelli Elder, ufundowany przez mieszkańców dzielnicy Govan. Był to jeden z pierwszych pomników w Glasgow przedstawiający kobietę.

W 1901 roku, jeszcze za życia pani Isabelli, Uniwersytet w Glasgow przyznał jej tytuł honorowy. W grudniu 2015 roku, Uniwersytet nazwano jej imieniem.

Spacer nad Clyde. Na drugim planie: Szkockie Centrum Wystawienniczo – Konferencyjne (Scottish Exhibition and Conference Centre) i The GSS Hydro – wielofunkcyjna arena wybudowana w latach 2011- 2013, w której odbywają się różne wydarzenia publiczne,  imprezy sportowe i muzyczne.

You may also like

5 komentarzy

Szeliga 2024-03-20 - 21:52

Bardzo urokliwe miejsca. Szkocja jest naprawdę piękna. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Reply
Anna W. 2024-03-21 - 19:54

Piękna wycieczka. Zawsze czytam z zaciekawieniem Twoje artykuły i fotorelacje i również polecam do przeczytania. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Reply
Magdalena 2024-03-21 - 21:01

Piękne widoki, wspaniałe obiekty i historia. Czego chcieć więcej… To wszystko, co na udaną wycieczkę potrzeba. Pozdrawiam serdecznie.

Reply
Marta Stach. 2024-03-21 - 22:23

Świetny post. Mnie się marzy zwiedzanie Szkocji kamperem. Byłam kilka razy w Szkocji (mam tam rodzinę) i jestem zafascynowana tym krajem. 🙂

Reply
Krystyna 2024-03-22 - 20:55

Pięknie przedstawione. Obejrzałam i przeczytałam naprawdę z wielkim zainteresowaniem 🙂

Reply

Leave a Comment