Szkocja, malowniczo położona w północnej części Wielkiej Brytanii, oprócz części tej wyspy, obejmuje również archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. W przeszłości była niezależnym królestwem, z czasem została połączona z Anglią, w 1603 roku unią personalną, gdy Jakub VI z dynastii Stuartów zasiadł na tronie angielskim po śmierci Elżbiety I, a w 1707 roku unią realną, kiedy powstało Królestwo Wielkiej Brytanii … Największym miastem Szkocji jest Glasgow, a stolicą Edynburg – z własnym Parlamentem (na zdjęciu), który daje Szkocji pewną niezależność.
Historia Szkocji jest bardzo odległa. Od początku była obszarem, na którym dochodziło do konfrontacji różnych kultur i ludów (Piktowie, Celtowie, Normanowie, Rzymianie, Anglowie), jednak jej dzika przyroda zawsze chroniłam mieszkańców i interesów władców tej ziemi …
Szkocja słynie ze wspaniałych krajobrazów, niezliczonej ilości zamków, whisky, mężczyzn w kiltach grających na dudach i kapryśnej pogody, a jej mieszkańcy z gościnności i oszczędności. W Szkocji żyje ponad 5 milionów osób, w tym około 100 tysięcy polskich emigrantów. Bardzo często można usłyszeć nasz język. Popularne są polskie sklepy lub polskie działy w supermarketach.
„Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę” – to przysłowie w całości obrazuje zmienność pogody w Szkocji. Wiatr albo deszcz, a czasem jedno i drugie nie uprzyjemnia zwiedzania. Czasem wszystkie pory roku mogą wystąpić w ciągu jednej godziny.
Szkocja przyciąga turystów licznymi atrakcjami. Niezwykłe krajobrazy, piękne miasta, stare zamki, ciekawe zabytki i muzea. Jest również idealnym miejscem dla miłośników bliskiego kontaktu z przyrodą. Miasta można zwiedzać podczas spacerów lub wykorzystując komunikację miejską. Do zwiedzania atrakcji poza miastami, potrzebny jest raczej samochód.
Zamek w Edynburgu wybudowano prawie 800 lat temu na szczycie wygasłego wulkanu. Obiekt reprezentuje różne style i typy budownictwa, które świadczą o bogactwie ról, jakie pełnił w ciągu stuleci. Najstarszą budowlą jest XII-wieczna Kaplica św. Małgorzaty (St Margaret’s Chapel).
Loch Lomond to rozległy zbiornik słodkowodny o długości 39 kilometrów i szerokości od 1,21 do 8 kilometrów. Średnia głębokość zbiornika wynosi 37 metrów, maksymalna 190 i zajmuje drugie miejsce (po Loch Ness) pod względem objętości wody. Na powierzchni jeziora znajduje się około 60 wysp. Loch Lomond należy do parku narodowego Loch Lomond and the Trossachs National Park. Obszar parku chroniony jest ze względu na występowanie siedlisk rzadkich gatunków zwierząt i różnorodność krajobrazu. Nad wschodnim brzegiem jeziora wznosi się Ben Lomond (974 m n.p.m.), najbardziej wysunięty na południe szczyt Munros. Południowy brzeg jeziora znajduje się około 23 km na północny zachód od Glasgow.
Dumbarton Castle – dawna warownia mieszcząca się na powulkanicznym wzniesieniu formującym się z dwóch pagórków, w miejscu gdzie rzeka Leven łączy się z ujściem rzeki Clyde. Od roku 450 aż do czasów II wojny światowej pełniła funkcje obronno – mieszkalne. Jednak niektórzy historycy sugerują, że skała Dumbarton była wykorzystywana nawet przez Rzymian, podczas ich pobytu w Szkocji w latach 71 – 213. Twierdza Dumbarton położona jest około 25 km na północny-zachód od Glasgow.
Troon – miejscowość wypoczynkowa położona nad Firth of Clyde (zatoka Morza Irlandzkiego) znana ze wspaniałych pól golfowych. Silne wiatry od Oceanu Atlantyckiego powodują, że jest również idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu.
Glasgow – jedno z najciekawszych miast w Wielkiej Brytanii i największe miasto w Szkocji. Ma do zaoferowania wiele atrakcji: wiekowe zabytki, piękne parki, wiele muzeów, galerii, kilka teatrów, na przykład urządzony w dawnej zajezdni tramwajowej Tramway Theatre, najwyższe na świecie kino, piękną architekturę współczesną, najmodniejsze sklepy, kawiarnie i restauracje. To miejsce licznych festiwali, między innymi Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego i Festiwalu Kultury i Muzyki Celtyckiej. Jednym z elementów panoramy miasta jest położony na wzgórzu Gilmore neogotycki gmach Uniwersytetu. Obecny monumentalny główny gmach uniwersytecki, wzniesiono w II połowie XIX wieku, w stylu neogotyckim, według projektu Sir Georg’a Gilberta Scotta. Uniwersytet posiada wspaniałe neogotyckie wnętrza i wspaniałą bibliotekę uniwersytecką, która uważana jest za jedną z najlepszych bibliotek naukowych w Europie.
3 komentarze
Wow! Piękne widoki 🙂 Zamek w Edynburgu i Uniwersytet w Glasgow naprawdę robią wrażenie. Świetny post. Więcej takich proszę 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Piękne miejsca. Z przyjemnością z Tobą pozwiedzałam 🙂
Piękne widoki. Pozdrawiam serdecznie 🙂