Glasgow – największe atrakcje

by Jolanta Strażyc

Glasgow – jedno z najciekawszych miast w Wielkiej Brytanii i największe miasto w Szkocji, ma do zaoferowania wiele atrakcji: wiekowe zabytki, piękne parki, wiele muzeów, galerii, kilka teatrów, na przykład urządzony w dawnej zajezdni tramwajowej Tramway Theatre, najwyższe na świecie kino, piękną architekturę współczesną, najmodniejsze sklepy, kawiarnie i restauracje. To miejsce licznych festiwali, między innymi Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego i Festiwalu Kultury i Muzyki Celtyckiej. Przepełnione zabytkami i piękną architekturą miasto, jest prawdziwym rajem dla miłośników zabytków i sztuki.

Centrum Naukowe (Glasgow Science Centre) jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Glasgow. Kompleks obejmuje trzy budynki: centrum handlowo – naukowe z salą wystawową, Wieżę Glasgow i kino IMAX. Budynek centrum handlowo – naukowego posiada 3 poziomy wystawowe, planetarium, symulator zmian klimatu. To miejsce rozmaitych prezentacji i wydarzeń kulturalnych.

127 – metrowa Wieża Glasgow, poprzednio zwana Wieżą Millennium jest najwyższą budowlą w Szkocji i posiada rekord Guinaessa za najwyższą, całkowicie obrotową wolnostojącą konstrukcję na świecie, a także najwyższy budynek wolnostojący w Szkocji. W słoneczny dzień można zobaczyć z niej wspaniałe widoki na 20 mil w każdym kierunku. Wieża Glasgow jest częścią Glasgow Science Centre.

Uniwersytet (University of Glasgow) położony na wzgórzu (Gilmore Hill), widoczny jest z różnych punktów miasta i stanowi stały element jego panoramy. Obecny monumentalny główny gmach uniwersytecki, wzniesiono w II połowie XIX wieku, w stylu neogotyckim, według projektu Sir Georg’a Gilberta Scotta. Budowę budynku zakończono w 1870 roku. Uniwersytet posiada wspaniałe neogotyckie wnętrza i wspaniałą bibliotekę uniwersytecką, która uważana jest za jedną z najlepszych bibliotek naukowych w Europie.

Kampus Uniwersytetu w Glasgow można zwiedzać prawie przez wszystkie dni w roku.

Katedra (Glasgow Cathedral) – jedna z najstarszych budowli w mieście, pierwotnie katolicka, obecnie zarządzana przez Kościół Szkocji, jest wspaniałym przykładem szkockiej architektury gotyckiej. Jako jeden z niewielu kościołów przeżyła reformację nietknięta. Na uwagę zasługuje XIII – wieczna wieża – najstarsza część budynku. Kościół nazywany katedrą, którą nie jest od 1690 roku, jest nadal miejscem chrześcijańskiej posługi, goszcząc zgromadzenia Kościoła Szkockiego.

Kościelne witraże – trochę mnie zaskoczyły …

W pobliżu Katedry znajduje się Nekropolia – jeden z najważniejszych cmentarzy w Europie.

Galeria Sztuki i Muzeum Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum) jest pierwszym muzeum założonym w Szkocji. Budynek Galerii wzniesiono według projektu Johna W. Simpsona pod koniec XIX wieku w stylu hiszpańskiego baroku. Otwarcie Galerii nastąpiło w 1901 roku. Kelvingrove posiada jedne z największych zbiorów sztuki w Europie. W jej zbiorach znajduje się ponad milion eksponatów, z których ponad 8 tysięcy – umieszczonych w 22. tematycznych galeriach – można zobaczyć podczas zwiedzania muzeum. Między innymi są to zbiory rękodzielnictwa, militariów oraz pokaźny zbiór malarstwa i rzeźby. W latach 2003 – 2006 przeprowadzono tu kosztowną renowację. Ceremonii ponownego otwarcia przewodniczyła sama królowa Elżbieta II.

Maska i maskarada – wystawa Floating Heads (Pływające Głowy) składa się z ponad 50 twarzy, a każda z nich przedstawia inną mimikę wyrażającą emocje i nastroje.

Sztuka noszenia sukni – osiemnastowieczne suknie dyktowały damom posturę i wymagały gracji w tańcu. Salvador Dali – Chrystus Świętego Jana od Krzyża. Chłód stali – włoska zbroja z XV wieku.

W Kelvingrove odbywają się codziennie koncerty organowe, które dość często są urozmaicone śpiewem chóru lub akompaniamentem innych instrumentów.

Gallery of Modern Art mieści się w neoklasycznym budynku wybudowanym w 1778 roku. Położona jest w centrum miasta i jest najczęściej odwiedzaną galerią sztuki współczesnej lokalnych i międzynarodowych artystów. Można tu obejrzeć prace Davida Hockneya, Sebastiao Salgado i Andy’ego Warhola oraz szkockich artystów: Johna Bellany i Kena Currie. Przed Galerią usytuowany jest pomnik konny księcia Wellingtona dłuta Carlo Morochetti (1844). Książę zwykle ma stożek ruchu na głowie. Wcześniej regularnie usuwano „ozdobę”, w końcu stała się jego stałym elementem.

Gaillac, John McLean, 1939

Gallery of Modern Art

The Burrell Collection to kolekcja dzieł sztuki, gromadzona latami przez Sir Williama Burrell’a (1861 – 1958) – bogatego kupca, filantropa i kolekcjonera. W 1927 roku Burrell za pracę i zasługi dla sztuki otrzymał tytuł szlachecki. W 1944 roku ofiarował miastu Glasgow swoją bogatą kolekcję oraz 450 tysięcy funtów na wybudowanie pomieszczenia gromadzącego wszystkie eksponaty. Po wielu latach przygotowań, kolekcję umieszczono w specjalnie wybudowanym budynku w Pollok Country Park. Budynek w kształcie litery L, o lekkiej konstrukcji z drewna i szkła, jest specjalnie przystosowany do wyeksponowania zróżnicowanej kolekcji, między innymi do pokazania zabytkowych elementów architektonicznych, które włączone zostały w strukturę budynku. Oglądając kolekcję możemy więc chodzić pod średniowiecznymi łukami oraz zwiedzić pokoje Sir Williama Burrell’a urządzone w stylu gotyckim, przeniesione z jego dawnej siedziby – zamku Hutton. Muzeum zawiera ważną kolekcję sztuki średniowiecznej w tym witraże i gobeliny, angielskie meble dębowe, średniowieczną broń i zbroję, sztukę islamu, starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, Chin, bogaty zbiór malarstwa europejskiego, nowoczesną rzeźbę i dzieła Epstein Rodin oraz wiele innych dzieł z całego świata – razem ponad osiem tysięcy obiektów.

Sztuka średniowieczna: Lament nad Chrystusem Ukrzyżowanym i Madonna z Dzieciątkiem, Niemcy 1510/20. Posąg z czasów Dynastii Ming (1609). Baletnica w zielonej sukience, Edgar Degas (1897-1901). Zbroja z XVI wieku.

Muzeum Transportu i Podróży (Riverside Museum). W Muzeum można obejrzeć ponad trzy tysiące eksponatów związanych z podróżą i transportem: lokomotywy parowe, tramwaje, najstarszy rower świata, dziesiątki modeli samochodów i motocykli oraz odwzorowaną ulicę wraz ze stacją metra sprzed 100 lat. Ekspozycje powiększono o liczne elementy interaktywne, ekrany dotykowe i pokazy multimedialne. Obok Muzeum umiejscowiono statek – muzeum The Tall Ship Riverside – jeden z pięciu ostatnich na świecie statków typu Glenlee.

You may also like

5 komentarzy

Szeliga 2023-03-20 - 22:36

Chętnie bym to wszystko na własne oczy zobaczyła. Centrum Naukowe wygląda ciekawie, nieco kosmicznie. Nigdy nie spotkałam takich budowli 🙂

Reply
Elizabeth 2023-03-21 - 22:12

Mieszkam w Szkocji 10 lat i muszę się przyznać, że jestem zakochana w tym kraju. Początki nie były łatwe i 2 lata nie mogłam się przystosować. Ale teraz jest spoko 🙂 Cieplutko pozdrawiam z Glasgow 🙂

Reply
Magdalena 2023-03-22 - 10:46

Nigdy nie byłam w Wielkiej Brytanii. Chętnie bym ją odwiedziła, bo ma naprawdę ciekawy klimat. O mieście wiem ze słyszenia. Rzeczywiście, bardzo ciekawe miejsce do zwiedzenia 🙂

Reply
Anna W. 2023-03-22 - 22:08

Jest na co popatrzeć 🙂 Centrum naukowe i pokazane przez ciebie zabytkowe budowle robią niesamowite wrażenie 🙂

Reply
Krystyna 2023-03-23 - 14:57

Ciekawa wycieczka. Szkocja wydaje się być naprawdę piękna 🙂

Reply

Leave a Comment